Zelenski: Zor durumdayız

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, ülkesinin kuzeydoğusundaki cephe hattına ziyaretinin ardından açıklamalarda bulundu. Zelenski, yaptığı açıklamada ülkesine yapılacak yardımların gecikmesinden Moskova tarafının faydalandığını belirtti ve “Şu anda Rus birliklerinin yoğunlaştığı cephe hattının çeşitli kısımlarında son derece zor bir durum var” diye konuştu.

Rusya’nın “yapılacak yardımların gecikmesinden faydalanmasının çok hassas bir konu olduğunu” kaydeden Zelenski, topçu kıtlığı yaşandığını belirterek “Cephe hattında hava savunması ve daha uzun menzilli silahlara ihtiyaç duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

ABD’NİN DESTEK PAKETİ

ABD Senatosu, uzun süren tartışmalar sonrası Ukrayna, İsrail ve Tayvan’a yardımların da içinde yer aldığı toplam 95,3 milyar dolarlık destek paketine geçen günlerde onay vermişti.

Yardım paketi, Ukrayna’ya “Rusya ile mücadelesine destek olmak için” 60 milyar dolar, İsrail’e “güvenlik yardımı sağlamak için” 14 milyar dolar, Hint-Pasifik bölgesindeki Tayvan ve diğer ABD müttefiklerine destek olmak için 8 milyar dolar yardım yapılmasını içeriyor.

Senatoda onaylanan paketin Temsilciler Meclisi’nin onayına sunulması bekleniyor. ABD Başkanı Joe Biden’ın paketi imzalayarak yasalaştırabilmesi için Temsilciler Meclisi’nde de paketin onaylanması gerekiyor.

ABD, 2023 yılında da Ukrayna’ya 34 ayrı paket halinde toplam 24 milyar dolarlık savunma yardımında bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir