Fotoğraflarda gözleriniz kırmızı mı çıkıyor? İşte nedeni…

Kırmızı gözler bazen fotoğrafları gerçekten mahvediyor gibi görünebilir. En güzel anlarınıza ait o karelere baktığınızda gözlerinizin kırmızı çıkması canınızı sıkıyor olsa da aslında bu durum sağlığınızla ilgili ipuçları taşıyor olabilir.

Uzmanlara göre fotoğraflarda kırmızı göz yoksa bu ciddi bir durumun işareti. Odadaki ışık ne olursa olsun gözünüz kırmızı görünebilir. Uzmanlara göre bu aslında iyi bir şey. Bunun nedeni, kameraların gözlerinizin arkasında neler olup bittiğini belirleyebilmesi. Flaş gözlerinizin içini aydınlatır ve kırmızı kan damarlarını ortaya çıkarır.

Amerikan Oftalmoloji Akademisi’ne göre bir kameranın flaşı kan açısından zengin retinayı aydınlattığında kırmızı bir yansıma meydana gelir. Gözler doğrudan kamera merceğine bakıyorsa ve her iki gözdeki yansımanın rengi kırmızıysa, bu genellikle her iki gözün retinalarının sorunsuz ve sağlıklı olduğuna dair iyi bir işarettir.

Ancak bazı insanlar da fotoğraflarına baktıklarında kırmızı göz sorunu yaşamaz ve bulundukları karden de son derece memnun olurlar. Oysa gözlerde kırmızılığın olmaması bir şeylerin yolunda gitmediğine dair bir uyarı olabilir.

Örneğin şaşılık sorunu var olabilir. Şaşılıkta kişinin gözleri farklı yönlere bakar; genellikle küçük çocuklarda görülen, düzeltilebilen ve neden yalnızca bir gözün kırmızı olduğunu açıklayan küçük bir sorundur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir