DEM’in Yüksekova’daki ön seçimi ikinci tura kaldı

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti), belediye eşbaşkan adayları, belediye ve il genel meclisi adaylarının belirleneceği halk oylamaları sürüyor. Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 13 Ocak’ta yapılması planlanan, ancak kar yağışı nedeniyle ertelenen halk oylaması ilçede bulunan bir düğün salonunda gerçekleştirildi.

MA’nın haberine göre sabah saat 08.00’da başlayan oylama yoğun katılımdan dolayı, bir saat ertelenerek sandıklar saatleri 18.00 gördüğünde sona erdi. Toplam 7 sandığın kurulduğu ve yaklaşık bin 600 kişinin delege olarak katıldığı ön seçimlerde, 8 erkek, 5 kadın olmak üzere toplamda 13 aday adayı yarıştı. Binlerce delegenin yanı sıra, Barış Anneleri Meclisi, DEM Parti Hakkari ve Yüksekova ilçe örgütleri, DBP, ÖHD, TMMOB, KESK, DİSK, İHD, Eğitim Sen gibi birçok sivil toplum örgütü yöneticisi katılım sağladı.

DELEGENİN YÜZDE 70’İ OY KULLANDI

Yaklaşık 6 saat süren oy kullanma işleminde bin 600 delegeden bin 100’ü sandık başına gitti. Oylama sonucu yüzde 50+1 çoğunluğu kimse almadığı için oylamanın ikinci tura kaldığı açıklandı. Aday adaylarından Şoreş Diri 377, Tayyip Canan 225, Şadiye Kırmızıgül 312, Ayşe Polat ise 245 oy alarak ikinci turda yarışmaya hak kazandı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir