910 milyon dolarlık yatırım hedefliyor

Geçen yıl Akfen Yenilenebilir Enerji’nin halka arzını gerçekleştirdiklerini söyleyen Selim Akın, “Bu yıl içinde de uygun pencereler açıldığında borç ve sermaye piyasalarında arzlar düşünüyoruz” dedi.

Enerji ve emlak

Son 2 yılda 260 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını, bu yıl ve 2025’te de 910 milyon dolarlık yatırım planladıklarını belirten Akın şu bilgileri verdi:

“Faaliyette olan rüzgâr enerjisi santrali (RES) projelerinin alanlarına hibrit enerji santrallerinin yapımına başlarken, rüzgârda da kapasite artışı yapıyoruz. 66,25 MWe hibrit güneş enerji santrali ve 92,4 MWe ilave rüzgâr yatırımlarımızı hayata geçirip, şu anda 699 MW olan kurulu gücümüzü 860 MW’a yükselteceğiz. Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nda yıllık 50 milyon dolarlık kira geliri getirecek bir modeli hayata geçirmek istiyoruz. Söğütlüçeşme Tren İstasyonu Viyadük Yapımı ve Çevre Düzenleme İşi projemizdeki alanı Türkiye’de ilk olacak bir konseptle yeme – içme merkezi haline dönüştüreceğiz. Bodrum Yalıkavak Villa Projesi ve Kıyıkışlacık Turizm Projesi gibi yatırımlarımız devam ederken, İstanbul’da Tuzla ve Ankara’da da Esenboğa’daki yeni otel yatırımlarımız da tamamlanacak.”

Liman ve maden

Selim Akın, “Geçen iki yılda ortaklarımızla beraber 111 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdiğimiz Mersin Uluslararası Limanı’nda gelecek iki yılda 451 milyon dolarlık daha yatırım gerçekleştireceğiz. Bununla birlikte Kastamonu Hanönü’ndeki Acacia Bakır Madeni’ne gelecek iki yılda 17 milyon dolarlık yeni yatırım yapılaca ev sahipliği yapacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir