SEC Bu Altcoin İçin Dava Açtı: Dev Ceza Ödenecek!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) altcoin alanında birçok projeyi hedef alıyor. En son, Hydro adı verilen bir kripto paranın kayıtsız bir menkul kıymet olarak sunulduğuna karar verip, coin’in arkasındaki şirkete dava açmıştı. Şimdi dava sonuçlandı ve şirketin SEC’e 2.8 milyon dolarlık bir para cezası ödemesine karar verildi. İşte detaylar…

SEC, altcoin şirketi ile 2.8 milyon dolara anlaştı

SEC, Eylül 2022’ye kadar uzanan bir davada Hydrogen ile 2,8 milyon dolar karşılığında uzlaştı. Anlaşma New York federal yargıcı tarafından onaylandı ve Hydrogen’in eski CEO’su Michael Ross Kane de yasal anlaşmazlığı sona erdirmeye rıza gösterdi. Dava, Hydro Technology Corp. ve Kane’i “Hydro” adı verilen kripto menkul kıymetlerinin kayıtsız tekliflerini ve satışlarını gerçekleştirmedeki rolleri nedeniyle suçladı. SEC ayrıca, Hydrogen için 2 milyon dolardan fazla gelir sağlayan bu menkul kıymetlerin işlem hacmini ve fiyatını manipüle ettiklerini iddia etti.

Uzlaşmanın bir parçası olarak Hydrogen, yaklaşık 1,5 milyon dolarlık kâr ve 1 milyon dolardan fazla ceza ve faiz dahil olmak üzere toplamda yaklaşık 2,8 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Kane de yaklaşık 260.000 dolar para cezası ödemeyi kabul etti. Hem Hydrogen hem de Kane, kendilerine yöneltilen iddiaları doğrulayamayacaklarını veya reddedemeyeceklerini öngören uzlaşma koşullarına bağlı kaldı.

Şirket kripto para satamayacak

Ayrıca, Howey testini geçip SEC onayı almadıkları sürece başka kripto para satmalarına da izin verilmeyecek. Bununla birlikte Kane, kendisi için kripto para ticareti yapmaya devam edebilecek ve daha geniş kripto piyasasına girebilecek. SEC’in şikayetine göre, SEC’e kayıtlı bir yatırım danışmanı olan Hedgeable Inc’i de kontrol eden Kane’in taze sermaye elde etmesi gerekiyordu ve bu da Aralık 2017’deki en yüksek boğa piyasasında Hydrogen’in kurulmasına yol açtı. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Ocak 2018’de Hydrogen, çalışanlarına, bireysel yatırımcılara ve projeyi tanıtanlara ödül olarak dağıtılan 11 milyardan fazla Hydro token bastı.

Eylül 2022’de SEC, Hydro Technology Corp. ve Kane aleyhine, şirketin Hydro token’ının fiyatını yapay olarak artırmak amacıyla ticaretini manipüle etmek için üçüncü bir tarafa ödeme yaptıklarını iddia eden bir dava açtı. Şikayetin ortaya atılmasından bir gün sonra, söz konusu üçüncü taraf Tyler Ostern, davayı 41.000 dolar karşılığında çözmek için bir anlaşmaya vardı. Hydrogen ile yapılan anlaşma, SEC’in kripto para piyasasındaki kayıtsız menkul kıymet teklifleri ve dolandırıcılık faaliyetlerine yönelik baskısının bir parçası. SEC, menkul kıymetler yasalarını ihlal edenlere karşı yaptırım uygulamaktan çekinmeyeceği konusunda uyarıda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir