Rusya lideri Putin BRICS’in askeri bir ittifak olmadığını söyledi

Birinci Rusya-Latin Amerika Uluslararası Parlamenter Konferansı’nda katılımcılara hitap eden  Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Rusya, Latin Amerika’ya yardım etmeye her zaman hazır. BRICS saygıya dayalı pozisyonlar geliştirmek için kurulan bir örgüttür, bir tür askeri ittifak değildir.” ifadelerine yer verdi.

Putin konuşmasında, Latin Amerika heyetlerinin gelişinin Rusya ile çalışma arzularını gösterdiğini belirterek bu ülkeler ile işbirliği yapmayı beklediklerini vurguladı.

Bu katılımın Rusya ile karşılıklı fayda sağlayan bir ortaklık geliştirme arzusunu ortaya koyduğunu belirten Putin şu açıklamalarda bulundu:

“Yasama organlarının temsilcileri ve çeşitli siyasi partilerin liderleri, kamu kuruluşlarının başkanları, uzmanlar ve Latin Amerika ülkelerinin çoğundan diplomatlar Moskova’da bir araya geldi. Latin Amerika’dan, seçmenlerinin iradesini ifade eden ve onların çıkarları doğrultusunda çalışmaya çağrılan temsili bir grup yasa koyucunun Moskova’ya ziyareti, ülkelerimizin halklarının karşılıklı yarar sağlayan kapsamlı bir ortaklık geliştirme arzusunun bir kanıtıdır.”

Putin ek olarak açıklamasında, “Parlamentolar aracılığıyla doğrudan diyaloğun yoğunlaştırılmasının, iş birliğinin derinleştirilmesi ve yeni ortak faaliyet alanlarıyla genişletilmesi için çok iyi fırsatlar sunduğuna inanıyorum” sözlerine yer verdi.

“BRICS, SAYGIYA DAYALI POZİSYONLAR GELİŞTİRMEK İÇİN BİR KURULMUŞ BİR OLUŞUM”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, BRICS’in askeri bir ittifak değil, egemenlik ve birbirine saygı temelinde kurulmuş bir oluşum olduğunu dile getirdi.

Putin, “BRICS saygıya dayalı pozisyonlar geliştirmek için kurulan bir örgüttür, bir tür askeri ittifak değildir; yalnızca pozisyonları koordine etmek ve egemenlik, bağımsızlık ve birbirlerine saygı temelinde karşılıklı kabul edilebilir çözümler üretmek için bir platformdur” dedi.

Rusya’nın Latin Amerika ile etkileşime hazır olduğunu ve bu ülkelerle bağlar kurmak için çaba sarf edeceğini söyleyen Putin sözlerine, “Bilhassa Avrasya Ekonomik Birliği ile bağlar kurulmasına yardımcı olacağız. Ticaret politikası, tarife düzenlemesi, yatırım teşviki ve teknoloji transferi gibi güncel konulardaki yaklaşımları uzlaştıracağız. Ve tabii ki Rusya, bir dizi Latin Amerika ülkesinin BRICS faaliyetlerine hem tam üye hem de ortak olarak katılma niyetlerini memnuniyetle karşılayacaktır” cümleleriyle devam etti.

“LATİN AMERİKA ÖNCÜ BİR ROL OYNAYACAK”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Latin Amerika ülkelerinin bağımsız bir politika izlediklerini ve dünya siyasetinde öncü rollerden birine sahip olacaklarını söyledi.

“Ve şimdi Latin Amerika ülkeleri, eşitlik, adalet, uluslararası hukuka ve birbirlerinin meşru çıkarlarına saygı temelinde çok kutuplu bir uluslararası ilişkiler sisteminin aşamalı oluşumunda bir başarı örneği sergilemektedir. Böylesi çok merkezli yeni bir mimaride, muazzam ekonomik potansiyelleri, insan kaynakları ve egemen, bağımsız bir dış politika izleme arzularıyla Latin Amerika Devletleri, hiç şüphe yok ki dünyanın önde gelen rollerinden birine sahip olacaktır.”

Putin konuşmasında Rusya’nın, Latin Amerika bölgesi ülkelerinin ilerici ve dinamik bir şekilde gelişmesini ve dünya ekonomisi ve siyasetindeki konumlarını güçlendirmelerini içtenlikle arzu ettiğinin altını çizerek Latin Amerika’nın birlik içinde güçlü olmasını, kendilerine güvenmelerini ve başarılı olmalarını savunduğunu ifade etti.

“RUSYA, LATİN AMERİKA’YA YARDIM ETMEYE HER ZAMAN HAZIR”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın hem doğal afetlerde hem de suç, terörizm ve aşırıcılıkla mücadelede Latin Amerika ülkelerinin yardımına koşmaya her zaman hazır olduğunu vurguladı.

Rusya-Latin Amerika konulu konferansta konuşan Putin, “Bölge ülkelerine yönelik dostane tutumumuz, Latin Amerikalıların yardımına koşmaya her zaman hazır olduğumuz gerçeğini de yansıtıyor” sözlerini yineledi.

“RUSYA VE SSCB’DEN LATİN AMERİKA’YA GİDEN İNSANLARIN İHTİYAÇLARINA DİKKAT EDİLDİĞİ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Latin Amerikalı ortaklarımıza, ülkelerimizin vatandaşlarına Rus yurttaşlarımızın ihtiyaç ve çıkarlarına gösterdikleri ilgi için, Rus halkının kıta ülkelerinin bazı devlet ve kurumlarının oluşumunda, ekonomi, kültür ve sanatlarının gelişiminde oynadığı rolü hatırladıkları için minnettarız” açıklamalarına yer verdi.

Devlet Başkanı, Latin Amerika’da yaklaşık 300 bin Rusya ve SSCB yerlisinin yaşadığını kaydederek bunların birçoğunun “yeni ülkelerinin yaşamına tamamen entegre olduğunu ve bazılarının da ulusal manevi kültürlerini, dillerini ve kimliklerini koruyarak Rus topluluklarında yaşamaya devam ettiğini” vurguladı.

“FİDEL CASTRO, HER SANİYE İNSANLARI DÜŞÜNÜRDÜ”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Küba’yı neredeyse 50 yıl boyunca yöneten Fidel Castro’nun her saniye insanları düşündüğünü, ortak iyiye ulaşmayı önemsediğini ve onun bir kaya gibi bir karaktere sahip olduğunu söyledi.

Putin konuşmasında ayrıca, Latin Amerikalı “adalet ve sosyal eşitlik için özverili savaşçılar” Salvador Allende ve Ernesto Che Guevara’dan da bahsetti. Putin, bu isimlerden bahsettiği sırada katılımcıların alkışladığı not edildi. Katılımcıların alkışlaması sonra Putin, alkışların az önce ismini saydığı kişilerin rolünün önemini ortaya koyduğunu belirtti.

Fidel Castro ile ilgili sözlerine devam eden Putin, konuşmasında Castro hakkında, “Biliyorsunuz o bir kaya gibiydi. Her saniye insanları düşünen bir adamdı, sadece Kübalıları değil. Tüm Latin Amerika’yı düşünüyordu, Dünya’daki tüm insanları düşünüyordu. Ve gerçekten de tüm bilinci ortak iyiye ve adalete ulaşma kaygısıyla doluydu. Eşsiz bir kişiliğe sahipti. Latin Amerika’nın doğurduğu insanlar işte bu tür insanlardır” sözlerine yer verdi.

İlk Rusya-Latin Amerika Parlamenter Konferansı 29 Eylül 2023 Cuma günü başladı ve Latin Amerika ülkelerinin yarısından fazlasından temsilcilerin katılımıyla 2 Ekim Pazartesi gününe kadar devam edecek.

(SPUTNİK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir