Bir ayrılıktan sonra yeni ilişki, eskinin yerini alabilir mi? Bir çivi diğer çiviyi söker mi?

Korku ya da öfke gibi diğer yoğun duyguların aksine, aşkta hissettiğimiz şeyin kaynağı neredeyse hiçbir zaman net değildir: İlişki kurduğumuz kişi mi, yoksa hissettiğimiz bir şey mi?
Henüz toparlayamadığımız bir aşk ayrılığını yaşadıktan sonra ortaya çıkan toparlanma ilişkileri, tam da çifti bir arada tutan şeyin manipülasyon ve o boşluk duygusuyla yüzleşme korkusu olduğu ve aynı zamanda çifti bir arada tutan ilişkilerdir . gerçekte ne hissettiğimizi fark edemememizden kaynaklanır.

Duygusal eksiklikleri gizlemek
Bir partnerle olan herhangi bir ilişki iki uçludur. Heyecan vericidirler ve pek çok güzel anın kaynağıdırlar, ancak biterse duygusal olarak bizi batırabilirler.

Yaşamak istediğimiz bir ilişki sona erdiğinde içimizi istila eden o boşluk, hayal kırıklığı ve üzüntü duygusunun ortaya çıkışını kontrol edemeyiz , ancak bu değişime nasıl uyum sağlayacağımızı etkili bir şekilde yönetmeyi öğrenebiliriz. Pek çok kişi bu ağır darbenin üstesinden gelmeyi başarıyor, ancak diğerleri yeni durumlarını kabul etmeyi reddediyor ve gerçeği maskelemeye çalışıyor.

Bu geri tepme ilişkilerinden birine başlamak , özlediğimiz o kişiyle yaptığımıza benzer şekilde davranmak ve hissetmek için kendimizi kandırmanın bir yoludur . Kötü olan şey sadece onu elde etmek için birilerini manipüle etmemiz değil; dahası, genellikle bunu yaptığımızın tam olarak farkında olmayız.

Geri tepme ilişkileri neden ortaya çıkıyor?

Nasıl ki çok ters bir film yaratmak için daha iyi özel efektler kullanılabiliyorsa, geri tepme ilişkilerinde kullanılan yedek sevgililer de, o kopuş olmasaydı hayatın nasıl olacağını hayal etmek amacıyla hayal gücümüze destek oluyor.

Bu, diğer şeylerin yanı sıra, geri tepme ilişkilerinin son derece adaletsiz olduğu anlamına gelir, çünkü içlerinde zamanını, çabasını ve yanılsamalarını, duygusal bir eksikliğin yaması olduğu için geleceği olmayan bir projeye harcayan biri vardır. Ancak bu aynı zamanda bu ilişkilerden birini başlatan kişide çözülmemiş bir psikolojik sorunun olduğu anlamına da gelir: duygusal bağımlılık .

Bazı insanlarda çok içselleştirilmiş olan ve biz farkına varmadan bizi savunmasız bir duruma sokan bir ilişki kurma biçimine duygusal bağımlılık diyoruz . Bunun iki yönü vardır: bilişsel, duygusal ve davranışsal.

Bilişsel olarak , benlik kavramımızı (yani kendimize dair sahip olduğumuz fikri) iki kişiden oluşan bir şeye dönüştürmemize neden olur, böylece hayatımızı sevdiğimiz kişi olmadan tasavvur edemeyiz.
Duygusal olarak , gün boyunca her şeyin bize çiftle ilgili duyguları hatırlatmasını sağlar, bu da onlar hakkında takıntılı bir şekilde düşünmek çok kolaydır.
Davranışsal olarak o kişinin yokluğundan kaynaklanan rahatsızlıktan kaçınmak için gerekli önlemleri almamızı sağlar. Bu özlem durumlarında uyuşturucu olarak algılanan aşk metaforu daha da netleşiyor.
Geri tepme ilişkileri bu üç etkinin sonucudur. Bir yandan başımıza gelen her şey, dikkatimizi özlediğimiz ilişkide olamamanın yarattığı rahatsızlık üzerine odaklamamıza neden oluyor. Bir yandan o rahatsızlığı dindirmek için bir başkasına boş umutlar verme noktasına kadar gideriz, diğer yandan da birisini manipüle ettiğimizi düşündüğümüz anlarda benlik kavramı bizi öyle düşünmeye sevk eder. aynı anda iki kişiyle çıktığımız doğruydu (biri gerçek, diğeri hayali) ve bu kendi başına kötü bir şey değildi.

Aşkta geri tepme etkisi nasıl anlaşılır?
Geri tepme ilişkilerinin dezavantajı, çoğu zaman yalnızca eski partnerinizin yokluğunu, hayatınıza yeni bir sevgili katarak telafi etmeye çalışan kişi tarafından tespit edilebilmesidir .
Bu son kişi, genellikle çıktığı kişinin mutsuzluk belirtileriyle ilgili bazı tuhaf ayrıntıları tespit edebilir ancak onu böyle davranmaya neyin ittiğini bilmesi çok zordur.

O kişiyi eski sevgilinize benzeyecek şekilde değiştirmeye mi çalışıyorsunuz?

Bu, geri tepme ilişkilerinde yinelenen bir eylemdir. Romantizm bağlamında diğer kişiden değişmesini istemek zaten uygunsuzdur, ancak buna ek olarak değişiklik, kişinin fiziksel veya zihinsel olarak eski partnerine daha çok benzediği bir duruma yönelikse , olası geri tepme oranı alarmı verilmelidir.

İlişki bağlamında tekrar tekrar eski sevgilinizi düşünüyor musunuz?
Diğer kişiyle birlikte olmak sık sık özlediğiniz eski partnerinizin anılarını uyandırıyorsa, bu yeni ilişkide tam da aradığınız şey bu olabilir .

Yakın zamanda çalkantılı bir ilişkiden çıktınız mı?
Bizim için çok yoğun olan bir ilişki ne kadar yakın zamanda sona ererse, bunun yeniden toparlanan bir ilişki olma ihtimali de o kadar artar. Ancak bu gerçek tek başına bir gösterge değildir .

Sonuç: Kendinizi daha iyi sevin Aşk ilişkileri her zaman fedakarlık gerektiren bir şeydir ve bu nedenle biriyle çift olarak yaşam alışkanlıklarına başlamadan önce düşünmelisiniz . Aksi halde kendi eksikliklerimizin, başka bir kişiyi hiçbir şeye dayanmayan, sadece sevme ve sevilmeye dair yanlış beklentilere dayalı bir yola soktuğunu anladığımız bir noktaya gelebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir