Ali Babacan, 6 Şubat’ta yıkılan otelde yıllar önce yaptığı “deprem” uyarısını hatırlattı: Göz göre göre geldi!

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, bir yıl önce yaşanan depremlerin yıl dönümünde bir video paylaşarak hayatını kaybedenleri andı. Babacan, Kahramanmaraş’ta bulunan bir otelin enkazının önünden seslendiği videoda, aynı otelde bir buçuk yıl önce yaptığı konuşmayı hatırlattı. O gün “Bölgeyle ilgili bir ‘deprem acil eylem planı’nın derhal oluşturulması gerekiyor” diye uyardığını hatırlatan Babacan, konuşmayı yaptığı otelin depremde yıkılacağının yetkililerce bilindiğini söyledi. Babacan, “Deprem Göz göre göre geldi” dedi.

Ali Babacan, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Önlem alması gerekenler sadece izledi”

“6 Şubat depremlerinden bir buçuk sene evvel burada, o yıkılan otelde Kahramanmaraş il kongremizi yapmıştık. O yıkılan otelde demiştim ki, ‘Uzmanlar uyarıyor, ‘Doğu Anadolu Fayı’nın Maraş bölümünde 500 yıldır birikmiş bir enerji var’ diyorlar. Bölgeyle ilgili bir ‘deprem acil eylem planı’nın derhal oluşturulması gerekiyor, derhal. Bu işin ‘sonra bakarız’ı yok. Bu işin şakası yok’ demiştim. Deprem geliyor diye diye geldi. Önlem alması gerekenler, şehri depreme dirençli hale getirmesi gerekenler sadece izledi.”

“İlgililer biliyordu buranın sağlam olmadığını”

“İnsanlar elleriyle evlatlarına ulaşmaya çalıştılar”

“Hem deprem olacağını hem de bu binanın yıkılacağını biliyorlardı. Ve bu otel yine de açıktı, hizmetteydi. 11 gün boyunca burada, bu yıkılan otelde, çevredeki tüm yıkılan binaların yanında, tüm şehirlerde insanlar, elleriyle evlatlarına ulaşmaya çalıştılar. Elleriyle enkazı kazmaya çalıştılar. Toprakları, taşları, demirleri tırnaklarıyla aşacaklarını sandılar. Deprem, göz göre göre geldi, göz göre göre canlarımız gitti.”

Twitter hesabındaki paylaşımda, Ali Babacan şu ifadeye yer verdi:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir